Cestičky

Když spěchám, potřebuji nejkratší cestu

Cestičky

Když spěchám, potřebuji nejkratší cestu

Všichni to známe. Spěchám, volím nejrychlejší cestu. Nechci obcházet dlouhé chodníky lemující vozovku, když to můžu vzít rovnou úhlopříčně. Pravda, na jaře a na podzim riskuji zablácené boty.

 

Ale neustále vyšlapané cestičky v travních porostech svědčí o tom, že se spěchá snad pořád.  Anebo je to z pohodlnosti? Ať tak či tak, cestu si rádi občas zkrátíme všichni. Možná je na čase prohlásit boj s odstraňováním takto vyšlapaných stezek za marný a naopak přemýšlet nad jejich legitimizací.

Na TOMTO ODKAZU se můžete podívat, jaké prošlapy už se podařilo zpevnit a upravit a které jsou v plánu v nejbližší době.

Mnohé cestičky vznikly okamžitě s osídlením po dokončení zástavby, a tak nás doprovází už desítky let. Na popud občanů jsem jednu takovou sledoval na ulici Provazníkova za domem číslo 55, kde během 45 minut prošlo asi 40 lidí. Rozhodně o hojném užívání podobných zkratek nemám pochyb.

 

Rád bych je uznával jako přirozenou volbu pěší dopravy a hledal možnosti k bezpečnějšímu a uživatelsky příjemnějšímu užívání. Zcela jistě se nikdy nestanou součástí souboru udržovaných pěších cest v zimním období. Vhodnou úpravou však můžeme zvýšit bezpečnost a schůdnost i v deštivém počasí. V tomto duchu se podařila i úprava zmiňované cestičky za domem Provazníkova 55.

 

Vím o dalších, které by si podobnou péči zasloužily a budu se o ni snažit.  
Chtěl bych vás vybídnout, pokud máte nějaký tip třeba na svoji oblíbenou zkratku, napište mi na email dotazy@pavelboleslav.cz.