Zatím zde najdete přes 70 map a 20 mobilních aplikací.
Seznamy postupně doplňuji.
Zatím zde najdete přes 70 map a 20 mobilních aplikací.
Seznamy postupně doplňuji.
Brno je moderní město, které si neustále buduje dobré jméno i v evropském měřítku. Ne náhodou se umisťujeme na horních pozicích v nejrůznějších žebříčcích. Britská společnost Quacquarelli Symonds, specializující se na kvalitu vzdělání ve světě označuje Brno čtvrtým nejlepším studentským městem na světě. V žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života dle serveru Numbeo.com jsme se umístili z hodnocených 143 měst na 46. pozici, kdy jsme o 12 míst překonali Prahu. Lépe než hlavní město jsme na tom i v žebříčku společnosti Nestpick, hodnotící podmínky pro zakládání nových firem a projektů.
Věřím, že nemalým přínosem k těmto úspěchům je i přístup města k jeho datům. Brno se řadí k tzv. “Otevřeným městům”, jenž svá data poskytuje v otevřeném formátu, jedná se o informace a data zveřejněná na internetu, která jsou úplná ve strukturované, strojově čitelné podobě. Konkrétně jde o různé statistiky, rozpočty, přehledy, databáze apod. Město i odborná veřejnost z nich může tvořit aplikace pro laiky a zpřístupňovat je do běžně užívaných technologií, například chytrých telefonů. Díky tomuto přístupu máme k dispozici spoustu tematických map a různé aplikace, které nám mohou pomáhat v běžném životě třeba jen s pohybem po městě, s plánováním cesty dle aktuální dopravy, s hledáním místa k zaparkování. Mohou sledovat městskou hromadnou dopravu, poskytovat tipy na výlet či kulturní zážitek, poučit o historii nebo i poskytnout data ke studijním či vědeckým účelům. S vývojem a užíváním technologií se data stávají stále dostupnější a roste o ně zájem, tomu odpovídá i rychlost ve vývoji nových aplikací a můžeme se jen těšit na nové nápady.
Pro Brno lze dohledat nesčetné množství různých tematických map a mnoho zajímavých mobilních aplikací. Bohužel ne na jednom místě. Téměř všechny nástroje jsou na internetu umístěné na individuálních adresách a jakákoli provázanost nebo rozcestník či navigátor zcela chybí. Jedna z prvních vlaštovek, jež se o podobné sjednocení pokouší, je nový portál data.brno.cz. Zatím se neustále vyvíjí a aktualizuje, bohužel neobsahuje mnohé aplikace z komerční a soukromé tvorby.
Pátral jsem na internetu a vytvořil seznam dostupných mapových podkladů a aplikací týkajících se Brna. Najdete zde přes 70 map a 20 mobilních aplikací. Můžete se podívat na majetkovou mapu města, porovnávat historická ortofota a panoramatické pohledy, nebo zkoumat mapy až po 14. století, zjistit si přístupnost významných budov a jejich bezbariérovost, prohlížet mapu organizací a firem, stopovat místa zasažená spojeneckými a sovětskými nálety v letech 1944-1945, sledovat aktuální informace z dopravy, stav ovzduší, teplotní mapy, hledat dopravní spojení, využít průvodce městem dle vašeho zájmu, najít si nejvhodnější lokalitu k bydlení či podnikání a mnoho jiného.